משרד הרווחה והשירותים החברתיים - סדן - חברה רווחה וחינוך - הדרכות והרצאות

30 יולי 2012
הערה  2

ייעוד המשרד

משרד הרווחה והשירותים החברתיים משמש חוליה מרכזית במדינת הרווחה הישראלית. ייעודו לעסוק, יחד עם משרדים ועם גופים אחרים, באיתור, במניעה, בטיפול, בהגנה, בשיקום ובסיוע לכל אדם, משפחה וקהילה הנתונים במצבים של משבר זמני או מתמשך מפאת מוגבלות, עוני והדרה חברתית, קשיי תפקוד, גיל, אבטלה, הזנחה, אפליה, ניצול וסטייה חברתית.

החזון החברתי של המשרד

המשרד שואף לכך שהחברה הישראלית תתאפיין בחוסן ובלכידות חברתית בשגרה ובשעת חירום, בחברה אזרחית פעילה השותפה לתהליכים של קביעת מדיניות ומחויבת לפיתוח בר-קיימא. המדינה תבסס את פעולתה על ערכים של צדק ושוויון ותימנע מאפליה כלשהי. המדינה תפעל לצמצום הפערים החברתיים ולשוויון הזדמנויות בכל התחומים ובהם החינוך, הבריאות, התעסוקה, הדיור, הרווחה, התחבורה, הצריכה, הפנאי והחיסכון. כן תפעל המדינה למניעת מצבי סיכון, מצוקה ומשבר, זמניים ומתמשכים. כך תהיה מדינת ישראל דוגמה ומופת למדינת רווחה בקרב המדינות המפותחות בעולם, מדינה המממשת את הזכויות החברתיות של כלל תושביה.

אוכלוסיות היעד של המשרד:

ייעוד המשרד, חזונו והערכים המכוונים את פעולתו נוגעים לחמש אוכלוסיות יעד:

 • פרטים, משפחות, קבוצות וקהילות במצבי משבר, זמני או מתמשך.
 • החברה האזרחית, המאורגנת והלא מאורגנת, הפועלת בתחומי הרווחה.
 • הציבור הרחב.
 • הקהילה המקצועית של העוסקים במתן שירותי רווחה.
 • מקבלי החלטות ומעצבי המדיניות המשפיעים על רווחת התושבים והקהילות בשירות הציבורי ובדרגים הפוליטיים.

החזון המשרדי

המשרד פועל לקידום ערכי מדינת הרווחה וחותר להיות שותף בעיצוב המדיניות החברתית-כלכלית של הממשלה.
המשרד שוקד על גיבוש המדיניות של שירותי הרווחה ומתכנן את פעולותיו בראייה ארוכת טווח
המשרד פועל לשיפור מתמיד של שירותי הרווחה על-ידי פיתוח כוח אדם וידע מקצועי וקביעת סטנדרטים אחידים ומחייבים לרמת שירותים הולמת.

הערכים שבבסיס עבודת המשרד

כבוד האדם: ייעוד המשרד מבטא את מחויבות הממשלה לשמור על עקרונות מדינת הרווחה, המבוססת על הערכים המופיעים במגילת עצמאות, ברוח חזון הנביאים ובמקורות של דתות אחרות ובהם זכויות האדם, הזכות להזדמנות שווה, שוויון זכויות, צדק וסולידאריות חברתית, הזכות לקיום בכבוד והזכות להגדרה עצמית ולהתארגנות. ערכים אלו באים לידי ביטוי בזכות לקבלת שירותים הולמים ללא אפליה.

ערכי מקצוע העבודה הסוציאלית

עבודת המשרד מבוססת על ערכי מקצוע העבודה הסוציאלית ועל קוד האתיקה שלו. קוד זה מחייב את העובדים הסוציאליים לספק מענים ההולמים את צורכי אוכלוסיות היעד, מתוך הבנת הקשר בין האדם לסביבתו; למנוע ככל שניתן החרפה של בעיות אישיות, משפחתיות, קהילתיות וחברתיות; לאתר פרטים ואוכלוסיות במשבר, בסכנה או בסיכון ולפעול לקידום איכות חייהם, תוך כדי העצמתם וחיזוק חוסנם. ערכי המקצוע פירושם תחושת שליחות, לקיחת אחריות, חתירה למצוינות מקצועית, שימוש במיטב המידע והידע, יצירתיות וחדשנות בדפוסי העבודה, שמירה על סודיות מקצועית לצד שקיפות מרבית, שיתוף הלקוחות, משפחותיהן והציבור הרחב במידע ובקבלת החלטות וניצול יעיל ומועיל של המשאבים.

 

למקןר

2 responses on “משרד הרווחה והשירותים החברתיים

 1. סארה סואעיד הגיב:

  מצב כח האדם בארץ לא נובע מחוסר תקציב אלא מניצול לא נכון של כספי צבור
  לדוגמא הוצאה של 120 מליון שקל לחגיגות יום העצמאות
  אינני יודע מי מרגיש בארץ עצמאות האם זה הילדים האומללים או שמע ההורים המתוסכלים או כל שאר האזרחים שחיים בצל פחד אויבינו או אולי המייצג הלאומי המפוטר שנקרא נשיא שאנס זנה ומקבל הגנה משפטית על חשבון המדינה?

  • סוסו מוסא הגיב:

   לוטפי היקר. אני מודה לך מאוד בשמי ואני מניח שבשם כל העובדים הסוציאליים. אני גם מסכים כמעט עם כל מה שכתבת. לפני כחודש היינו תחת התקפה איומה של התקשורת על כך שאנו חוטפי ילדים, השבוע כבר כותבים שאנו חייבים להוציא יותר ילדים מהבית. התקשורת שמחפשת אשמים כל הזמן פועלת כמטוטלת פעם בעד ופעם נגד. עיתונאים רציניים שמבינים ברווחה כמוך ומכירים מקרוב את העובדים הסוציאליים, אינם מציגים אותנו כחוטפי ילדים ויודעים שבכל מקרה יש לשקול היטב לפני שמחליטים בגורל של ילד. לצערי, אנו משקיעים הרבה מאוד בטיפול, הרחק מעיני התקשורת, ומזניחים לחלוטין את התקשורת. בכך אולי אנו פוגעים דווקא במטופלים שאנו כה חרדים לגורלם.

Checking...

Ouch! There was a server error.
Retry »

Sending message...

צור קשר

ניתן לפנות אלינו באופן מקוון בטופס הנמצא בעמוד זה